پلیس قلابی با ترفند فروش LCD خیالی کلاهبرداری می‌کرد

به دستور بازپرس اسدی پیرمرد که کارمند بازنشسته و راننده آژانس بود برای تحقیقات تخصصی برای شناسایی و دستگیری متهم کلاهبردار به اداره چهاردهم پلیس آگاهی تهران مبارزه با کلاهبرداری معرفی شد.

مالباخته در توضیح ماجرای کلاهبرداری به افسر پرونده گفت: راننده تاکسی هستم. چند روز قبل مردی حدود 40 ساله به عنوان مسافر سوار تاکسی‌ام شد.

در حالی که مسافر دیگری هم داشتم، این فرد دو سه بار با تلفن همراهش تماس گرفت و با لهجه شمالی با افراد مختلف طوری صحبت کرد که فهمیدم او یک پلیس است. مسافر دیگرم که پیاده شد خودش سر صحبت را باز کرد و گفت سرگرد پلیس آگاهی تهران است. در ادامه با هم تا مقصد صحبت کردیم.

وی مدعی شد که این فرد به من گفت چون با این سن و سال با ماشین کار می‌کنی و آدم زحمت‌کشی هستی، از اخلاقت خوشم آمده؛ اداره‌مان یک دستگاه تلویزیون LCD داده که حدود یک میلیون تومان زیر قیمت بازار است و چون خودم در خانه تلویزیون LCD مشابه دارم، نیازی به این تلویزیون ندارم، اگر بخواهی می‌توانم این تلویزیون را به شما بدهم.

شاکی مدعی شد من حرف او را باور کردم و به اتفاق وی به سمت منزل‌مان حرکت کردیم تا یک سری مدارک را به همراه کارت عابر بانک بردارم. در نزدیکی منزل گفت چون روز زن نزدیک است این موضوع را به هیچ عنوان به همسرت نگو تا در روز زن به اصطلاح او را سورپرایزش کنی و غافلگیر شود.

در منزل مدارک را به همراه کارت عابر بانک برداشتم و با هم از منزل به سمت بانک حرکت کردیم. مبلغ 3 میلیون تومان به حساب او از طریق کارت به کارت واریز کردم. در ادامه مسیر به بهانه کپی گرفتن از مدارکم از خودروام پیاده شد. هرچه صبر کردم برنگشت. فهمیدم این فرد شیاد است و از من کلاهبرداری کرده است.

کارآگاهان با مراجعه به شعبه بانکی که افتتاح حساب مرد شیاد در آن جا صورت گرفته بود، دریافتند این متهم با یک هویت و آدرس جعلی افتتاح حساب کرده است. از طرفی دیگر و با بررسی سوابق سنوات گذشته که یک نفر با همین مشخصات تحت تعقیب پلیس آگاهی بوده، مشخص شد در سال 83 و 87 در 2 مرحله تصویر چهره‌نگاری شده مردی شیاد برای شناسایی وی توسط مردم و معرفی مخفیگاه و هویت واقعی وی در جراید به چاپ رسیده که پیرمرد مالباخته به محض مشاهده این تصویر چهره‌نگاری وی را شناسایی کرد.

در روزهای بعد و در حالی که کارآگاهان مبارزه با کلاهبرداری از طریق چهره‌نگاری از تصویر فرضی این سرگرد قلابی پلیس، بررسی در سوابق کلاهبرداری‌های مشابه و افراد سابقه‌دار در جستجوی راهی برای شناسایی هویت این متهم تحت تعقیب بودند، به چند شکایت جدید مشابه از کلانتری‌ها و دادسراهای مختلف در سطح تهران برخوردند که در تمامی این کلاهبرداری‌ها، متهم به عنوان مسافر سوار تاکسی شده و تحت عنوان این که سرگرد اداره آگاهی است، در طول مسیر چند نوبت با تلفن همراهش صحبت کرده و در ادامه مسیر به بهانه‌های مختلف سر صحبت را با راننده باز کرده و پیشنهاد فروش LCD حدود یک میلیون زیر قیمت بازار را به آنها داده است و سپس بین یک الی 5 میلیون تومان از آنان دریافت کرده و متواری شده است.

با شناسایی تعدادی از این مالباختگان که در مراجع مختلف قضایی اعلام شکایت کرده بودند، این پرونده‌ها در شعبه یکم بازپرسی دادسرای ناحیه 5 تهران تجمیع شد و رسیدگی این پرونده‌ها نیز با توجه به گستردگی و ادامه فعالیت متهم در سطح شهر به اداره چهاردهم واگذار شد که شناسایی و دستگیری متهم ناشناخته مجدداً در الویت کاری اداره 14 قرار گرفت.

در بررسی پرونده‌های مشابه در سنوات گذشته، مشخصات یکی از متهمان کلاهبرداری و جعل که در سال 84 و 85 به اتهام جعل عنوان و غصب عناوین توسط پلیس آگاهی یکی از استان‌های شمالی دستگیر شده بود، به دست آمد و با توجه به این که چهره این متهم به نام فرشاد بسیار شبیه به فرد تحت تعقیب بود لذا تصویر واقعی متهم به رؤیت تعدادی از مالباختگان رسید که تمام آن‌ها وی را به عنوان همان فردی که از آنان کلاهبرداری کرده است مورد شناسایی قرار دادند.

کارآگاهان با اخذ نیابت قضایی به این شهرستان شمالی اعزام شدند که مشخص شد وی مدتی است در محل تردد ندارد. تیم بررسی پرونده با نزدیک به یک ماه تحقیق مداوم میدانی، نشانی‌هایی از این فرد مرموز در اطراف تهران به دست آوردند. نهایتاً مخفیگاه وی در شهرستان رباط کریم شناسایی و در تاریخ 13 تیر کارآگاهان با اخذ نیابت قضایی و اعزام به این شهرستان در حالی که متهم سوار یک دستگاه خودرو سواری هیوندا سوناتا بود در یک عملیات غافلگیرانه دستگیر و به پلیس آگاهی منتقل کردند.

در روزهای نخست دستگیری متهم، تعداد زیادی از مالباختگان با حضور در اداره 14 پلیس آگاهی وی را شناسایی کرده که متهم نیز به ده‌ها فقره کلاهبرداری بدین شیوه اعتراف کرده.

سرهنگ عباسعلی محمدیان رئیس پلیس آگاهی تهران بزرگ گفت: با توجه به این که این فرد چندین سال است به کلاهبرداری با این شیوه مشغول است به نظر می‌رسد تعداد پرونده‌های کلاهبرداری بسیار زیادتر از اعترافات اولیه متهم باشد که بازپرس پرونده با درخواست انتشار بدون پوشش تصویر متهم در جراید موافقت کرده‌ است.

وی ادامه داد: از شهروندانی که در سال‌های اخیر به شیوه فوق و توسط این فرد از آنها در تهران یا سایر شهرستان‌ها کلاهبرداری شده است دعوت می‌شود تا جهت پیگیری موضوع پرونده خود به اداره چهاردهم پلیس آگاهی تهران بزرگ واقع در خیابان وحدت اسلامی یا شعبه اول بازپرسی دادسرای ناحیه 5 تهران مراجعه کنند.

/ 0 نظر / 9 بازدید