سازمان سیا کتاب 11 سپتامبر را سانسور کرد

" علی صوفان " 40 ساله نویسنده این کتاب که خود سابقه انجام ماموریت های ضد تروریستی در اف بی آی را داشته است و در سال 2005 بر سر متهم کردن سازمان سیا به عدم ارایه اطلاعات مربوط به تروریست های 11 سپتامبر به پلیس فدرال آمریکا از سمت خود استعفا داد ، در این کتاب سازمان سیا را متهم کرده که با سهل انگاری و عدم ارایه به موقع اطلاعات به سازمان اف بی آی نتوانسته به درستی از وقوع حملات 11 سپتامبر جلوگیری کند.

وی همچنین سیا را متهم کرده که با انجام شیوه های خشن و غیر موثر در بازجویی از متهمان تروریستی حقوق بشر را نقض کرده و دستاوردی هم کسب نکرده است.

در این کتاب ادعا شده که سازمان سیا قبل از انجام حملات 11 سپتامبر از موقعیت دو تروریستی که در این عملیات شرکت داشتند در شهر سان دیه گو کالیفرنیا مطلع بوده و این سازمان این اطلاعات را به موقع در اختیار اف بی آی قرار نداده است.
 
 سازمان سیا بخش های زیادی از این کتاب را سانسور کرده است و بنا به گفته موکل آقای صوفان دلیل این مساله انتقاداتی است که صوفان در این کتاب از عملکرد سیا در زمینه حملات 11 سپتامبر به این سازمان وارد کرده است.

موسسه انتشاراتی نورتون نیز که این اثر را به بازار ارایه خواهد کرد اعلام کرده است که بخش های سانسور شده را در کتاب مشخص خواهد کرد و اگر وکلای آقای صوفان موفق شوند در دادگاه از این کتاب رفع سانسور کنند این موسسه در چاپ های بعدی متن کامل این کتاب را چاپ خواهد کرد.

انتشار این کتاب در آستانه دهمین سالگرد واقعه تروریستی 11 سپتامبر همزمان با انتشار کتاب دیگر درباره11  سپتامبر صورت می گرد که در آن عربستان و ایران به حمایت از هواپیماربایان و سازمان القاعده متهم شده اند.

/ 0 نظر / 31 بازدید